14 września 2017

FILM TO PRODUKCJI NEW LINE CINEMA IMPONUJE REKORDOWYM DEBIUTEM

 


Klub Frajerów zgarnia całą pulę podczas rekordowej światowej premiery filmu TO

Burbank, Kalifornia — Cieszący się powszechnym uznaniem horror TO produkcji New Line Cinema odnotował rekordowe zyski w premierowy weekend zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na arenie międzynarodowej. Takie informacje przekazała Sue Kroll, prezes ds. globalnego marketingu i dystrybucji międzynarodowej z Warner Bros. Pictures. Szacuje się, że film oparty na motywach uwielbianego kultowego bestsellera Stephena Kinga zarobił na świecie 189,4 miliona dolarów.

Na rodzimym rynku horror TO osiągnął przyprawiający o zawrót głowy dochód rzędu 123,1 miliona dolarów, bijąc wszelkie rekordy w weekend otwarcia. Zarobił 13,5 miliona dolarów podczas czwartkowych wieczornych pokazów przedpremierowych, zyskując status najbardziej dochodowego pokazu horroru w historii. Okazał się też najpopularniejszym pokazywanym przedpremierowo filmem o ograniczeniu wiekowym 17+ oraz generującym najwyższe zyski pokazem przedpremierowym września. W premierowy weekend produkcja osiągała kolejne sukcesy, m.in. jako: najbardziej dochodowa premiera horroru w historii, najpopularniejsza premiera września oraz premiera generująca najwyższe zyski w weekend nieprzypadający w okresie świątecznym w kategorii filmów dla dorosłych. TO pobiło rekord wszech czasów w branży jako premiera odbywająca się w weekend po amerykańskim Święcie Pracy. Ponadto horror zyskał status najbardziej dochodowej premiery w historii New Line Cinema, a widzowie żądni emocji na najwyższym poziomie przyczynili się do osiągnięcia przez niego najlepszego wyniku wśród wrześniowych premier wyświetlanych w kinach IMAX. Produkcja zaczęła ustanawiać nowe rekordy jeszcze przed premierą, generując najwyższą przedpremierową sprzedaż biletów w kategorii horrorów oraz stając się najpopularniejszym wrześniowym filmem w historii w serwisie Fandango, biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych biletów przed premierą.

TO odnotowało też godne pozazdroszczenia wyniki na 46 rynkach międzynarodowych, osiągając rekordowy box office praktycznie na każdym z nich. Zarobiło aż 66,3 miliona dolarów, ustanawiając nowy rekord w kategorii horrorów. Wśród innych sukcesów odniesionych przez produkcję warto wymienić: najwyższy dochód w premierowy weekend wśród horrorów i najlepszy wrześniowy debiut w historii w Rosji i Australii, najpopularniejszy debiut horroru w Brazylii, Holandii i Polsce oraz najbardziej dochodowa premiera produkcji Warner Bros. Pictures w 2017 r. w 19 krajach, m.in. w Rosji, Australii, Hiszpanii, Polsce, Norwegii, Belgii, Finlandii, Danii i Chile. Na kluczowych rynkach, na których film ma się dopiero pojawić (takich jak: Szwecja, Meksyk, Francja, Argentyna, Niemcy i Włochy), oczekiwania są bardzo wysokie.

Kroll stwierdziła w oświadczeniu: „Niecierpliwe wyczekiwanie na horror TO sięgnęło zenitu od czasu rekordowego debiutu jego zwiastuna. Sam film przeszedł najśmielsze oczekiwania. TO jest nie tylko niezwykle udaną produkcją w powiększającym się uniwersum horrorów New Line, ale zmienia też oblicze całego gatunku. Wszyscy ci, którzy byli zaangażowani w realizację tego projektu — m.in. reżyser Andy Muschietti, aktorzy i producenci — świetnie się spisali, przenosząc uwielbiane dzieło Stephena Kinga na duży ekran. Pragnę pogratulować im wszystkim, jak również naszym współpracownikom z New Line, tak fantastycznego otwarcia. Chciałabym także zwrócić uwagę na inspirującą kampanię marketingową prowadzoną przez Blair Rich oraz nasze działania podejmowane na polu dystrybucji międzynarodowej, którymi kierowali Jeff Goldstein, Veronika Kwan, Tom Molter i ich zespoły. Z niecierpliwością czekamy na entuzjastyczne recenzje i pozytywne opinie, które wprowadzą film w jesienny/świąteczny sezon”.

Horror TO opowiada o grupie siedmiu młodych outsiderów dorastających w Derry, miasteczku położonym w stanie Maine, którzy mówią o sobie jako o Klubie Frajerów. Każdy z nich został z jakiegoś powodu zepchnięty na margines. Każdy jest obiektem drwin paczki miejscowych gnębicieli... i wszyscy doświadczyli tego, jak ich lęki ożywają, przybierając postać pradawnej zmiennokształtnej bestii, którą są w stanie określić wyłącznie jako To. Derry od początku swojego istnienia było terenem łowów tej istoty, która wynurza się z kanałów co 27 lat, aby karmić się strachem swoich ofiar — dzieci z Derry. Pewnego przerażającego, pełnego emocji lata Frajerzy jednoczą się i nawiązują między sobą bliskie więzi, by przezwyciężyć własny strach i powstrzymać serię morderstw. Jej pierwszą ofiarą pada chłopiec usiłujący pewnego deszczowego dnia dogonić papierową łódkę, która wpadła do kanału burzowego... prosto w ręce Klauna Pennywise’a.

Horror TO w reżyserii Andy’ego Muschiettiego (Mama) jest oparty na motywach powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem, która przeraża czytelników od dziesięcioleci. Powieść „TO”, która została po raz pierwszy opublikowana w 1986 r., niemal od razu weszła do klasyki gatunku. Nadal zalicza się do najlepszych i najbardziej wpływowych dzieł niekwestionowanego literackiego mistrza horroru. Od czasu wydania stanowi też inspirację dla wielu projektów filmowych i telewizyjnych.

W rolę głównego czarnego charakteru, Pennywise’a, wciela się Bill Skarsgård (Seria Niezgodna: Wierna, serial Hemlock Grove). Ponadto na ekranie pojawia się plejada młodych aktorów: Jaeden Lieberher (Midnight Special), Jeremy Ray Taylor (Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa), Sophia Lillis (37), Finn Wolfhard (serial Stranger Things), Wyatt Oleff (Strażnicy Galaktyki), Chosen Jacobs (wchodzący niedługo na ekrany kin film Cops and Robbers), Jack Dylan Grazer (Tales of Halloween), Nicholas Hamilton (Captain Fantastic) oraz debiutujący na dużym ekranie Jackson Robert Scott.

Andy Muschietti wyreżyserował TO na podstawie scenariusza Chase’a Palmera, Cary’ego Fukunagi oraz Gary’ego Daubermana, opartego na motywach powieści Stephena Kinga. Za produkcję odpowiadali Roy Lee, Dan Lin, Seth Grahame-Smith, David Katzenberg oraz Barbara Muschietti, zaś Dave Neustadter, Walter Hamada, Richard Brener, Toby Emmerich, Marty P. Ewing, Doug Davison, Jon Silk i Niija Kuykendall pełnili funkcję producentów wykonawczych.

W skład ekipy filmowej weszli: operator Chung-Hoon Chung (Earl i ja, i umierająca dziewczyna, Oldboy), scenograf Claude Paré (Geneza planety małp), montażysta Jason Ballantine (Mad Max: Na drodze gniewu) oraz projektantka kostiumów Janie Bryant (serial Mad Men). Muzykę do filmu skomponował Benjamin Wallfisch (Annabelle: Narodziny zła).

New Line Cinema przedstawia produkcję Vertigo Entertainment/Lin Pictures/Katzsmith Production pod tytułem TO. Film jest rozpowszechniany na całym świecie przez Warner Bros. Pictures należącą do Warner Bros. Entertainment.